Acu ārsts jeb okulists būtu jāizvēlas samērā atbildīgi. Mēs uzticam šim ārstam nozīmīgu lietu – redzi. Tikai pārbaudīts profesionālis var saglabāt dzīves kvalitāti uz ilgiem gadiem. Latvijas teritorijā protams ir ļoti daudz profesionālu ārstu, taču kā tad tos uziet? Šodien cilvēki sāk savus meklējumus onlainā, tā kā šeit ir kā rekomendācijas tieši par okulistu, gan iespējams atrast speciālistu tuvāk savam mājoklim. Bet vispirms jau nepieciešams saprast, kāda ir kvalifikācija, jo acu ārsts ir vispārīga definīcija(vairāk informācijas skatīt te – https://www.redzesparbaude.lv/oftalmologs-acu-arsts/). Šeit jau ir trīs profesijas – oftalmologs, kā arī optometrists un optiķis. Ar ko gan viņi atšķiras savā starpā, mēģināsim uzzināt tālāk.

Okulists – specialitātes

Nepieciešama acu pārbaude un vajadzīgs acu ārsts, bet nav skaidrs kāds tieši tad ir tas īstais? Tagad klīnikā parasti iespējams sastapt vārdu oftalmologs un optometrists, taču vai tiešām šis jau ir viens un tas pats? Šāda veida speciālisti īsteno redzes pārbaudi un viņiem jau ir ārstniecības personas sertifikāts, taču atšķirība starp tiem ir. Piemēram, optometrists skatās galvenās redzes funkcionēšanu – var konstatēt sliktu redzi tuvumā vai tālumā, acu sadarbību, un tad, ja ir noteikta kāda novirze no normas, kur jau ir svarīga ārstēšana, tad pacients tiks nosūtīts jau pie ārsta. Un tieši oftalmologs acu ārsts būs tas cilvēks, kurš veic detalizētu pārbaudi vai profilaksi. Visbiežāk oftalmologs jau tiek saukts arī par okulistu. Ja klientam ir obligāta ārstēšana un citas manipulācijas, attiecīgi savai kvalifikācijai oftalmologs pilda medicīnisku vai arī ķirurģiskā rakstura ārstēšanu. Turpretim, optiķis ir tāds cilvēks, kurš taisa brilles jau pēc acu ārsta receptes. Nenoliedzami, mūsdienās ir jau izplatīta kvalifikācija optiķis-optometrists, kurš var īstenot vienkāršotu acu pārbaudi un izveidot koriģējošās brilles.

Okulists – uz ko tieši skatīties, tajā brīdī, kad meklē?

Kad būs vajadzīgs acu ārsts, pirmais, kas būtu jāsaprot – nepieciešama ārstēšana vai arī vienkārša acu pārbaude. No tā izriet, kāds okulists nepieciešams – oftalmologs vai optometrists. Ja optometrists izkontrolēs redzi, bet jau oftalmologs jau veiks ārstēšanu. Savukārt, ja jūtat, kad brilles kļuva diezgan vājas, varētu būt, ka Jums pietiks ar optometristu – optiķi, kurš varēs pārbaudīt Jums redzi, kā arī uzreiz izgatavot brilles. Jebkurā izkārtojumā, gan oftalmologs, tā arī optometrists ir mediciniskā persona, kas nozīme, ka viņiem ir jābūt sertifikātiem, ko iespējams pārbaudīt. Nākamais ir atrast rekomendācijas konkrēti par acu ārstu. Protams, vienmēr būs ērti, ja iespējams attālināti pierakstīties uz vizīti, kā arī mājas lapā uzreiz redzēt cenu acu pārbaudei. Redze ir nozīmīga lieta, tāpēc tas būtu jāuztic vienīgi kvalificētam speciālistam.